indstilling af kamera
|
04/17-2010 at 12:50
|
|
Peter Borch writes:: Jeg har et Nikon D300 som jeg er meget glad for, det kan en masse ting. Bl.a. er der en masse indstillinger man kan foretage.
Der er en menu der hedder SET PICTURE CONTROL når man vælger den kommer der fire muligheder som man kan indstille mauelt med Sharpning, contrast,brightning og saturation.
Er der nogen der har erfaring med disse indstillinger
|
|
|
#1
|
Commented 04/18-2010 at 11:32 by Villy Leif Olsson
Ikke udover, at jeg er blevet anbefalet at lade disse ting være og foretage de samme ting i fotoprogrammet.
Mit kamera er godt nok et Olympus :) Det kan jo være, at Nikons software i kameraet er bedre end i diverse fotoredigeringsprogrammer :)
En tilføjelse: Jeg bruger kun RAW. Hedder vist NEF ved Nikon.
Villy
|
|
|
#2
|
Commented 04/18-2010 at 21:23 by Tubas Løkkegaard
Har også et D300, men bruger ikke nogen af de indstillinger. Det eneste er noise reduction ved lang eksponering. Det virker ret godt. Alt andet laver jeg først i Lightroom
|
|
|
#3
|
Commented 04/18-2010 at 21:27 by Jack Jessen
Som Villy rigtigt nok skriver vil jeg også foreslå at du lader dem være. Det er til at efterbehandle billedet så det er til at bruge direkte fra kameraet. Men da alle billeder ikke skal efterbehandles 100 % ens fra kameraet vil det være umuligt at lave disse indstillinger så det bliver lige så godt som efterbehandlingen i dit fotoprogram.
mvh. Jack
|
|
|
#4
|
Commented 04/18-2010 at 22:16 by Peter Borch
jeg takker for jeres rådgivning, og lader disse indstillinger være.
Venlig hilsen Peter
|
|
|
|
|